Haluk Bilginer

  0 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: İzmir
  •  Doğum Tarihi: 1954
5 Haziran 1954 Tarihinde İzmir de hayata gözlerini açan usta oyuncu Haluk Bilginer lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girerek Demokrat İzmir Gazetesi'nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü alarak bu alanda çok yetenekli biri olduğunu gösterdi. O dönem jüri de görev alan Ragıp Haykır onu İzmir Devlet Tiyatrosuna konuk oyuncu olarak davet etti. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'ne girdi. Devlet Konservatuvarı'ndaki eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başladı. 1977'de İngiltere'ye Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi'nde (LAMDA) bünyesinde eğitimine devam etti. 1980 - 1993 yılları arasında İngiltere'de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptı. Orta dereceli popüler bir dizi olan EastEnders dizisinde 250 bölüm canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman rolüyle büyük bir ün kazanmış oldu.

1987 tarihinde Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul'a geldi ve hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. Popülaritesini arttıran Hollywood'da "Indiana Jones" dizisinde, Türkiye'de de Yavuz Özkan'ın İki Kadın filminde rol alarak hem ülkemizde hem de yabancı sinema otoritelerince büyük beğeni topladı. 1996 yılında Tomris Giritlioğlu'nun 80. Adım filminde, sonra İstanbul Kanatlarımın Altında, Usta Beni Öldürsene, Masumiyet gibi büyük yankı uyandıran ödüllü filmlerde önemli rollerde bulundu.

Haluk Bilginer, 1990 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro Stüdyosu'nda sahnelenen oyunlarda başrolleri üstlendi. 1999 yılında Moda'da Zuhal Olcay ile birlikte Oyun Atölyesi'ni kurdu.